ОПАСНИТЕ ПОЛЕНОВИ АЛЕРГИИ
Амброзията е вид плевел, който идва от Северна Америка и е един от основните причинители на алергии, доскоро пренебрегвана в световен мащаб. Прашецът на това растение е доказано силен алерген и представлява заплаха за хората с алергии, тъй като всяко едно растение амброзия има способност да произведе до милиард поленови зърна за година.
Кога е активният период?
Цъфтежът на амброзията започва в средата на юли и продължава през цялата есен. Изменящият се климат в последните години и увеличаването на продължителността на топлото време през годината, допълнително увеличават периода, в който амброзията е активна.
Прекият контакт с прашец на амброзия предизвиква алергична сенсибилизация, след което и типичните алергични симптоми. Имунната ни система реагира така, сякаш е вещество, което причинява заболяване.
За да знаете как да предпазите себе си или близките си от алергия към амброзия е добре да познавате основни симптоми. Разбира се, ако вече имате установена някаква алергия, вероятно знаете какво включва симптоматиката:
- алергичен ринит;
- кихане;
- запушване или сърбеж в носа;
- хрема;
- алергичен конюнктивит;
- възпаление и зачервяване на очите;
- сърбеж в ушите или лигавицата в устната кухина;
- загуба на обоняние;
- главоболие;
- хронична умора и сънливост;
При по-силно изразена сенсибилизация е възможно да има дори усложнения, като пристъпи на кашлица, астма, свирене в гърдите или задух.
Симптомите на алергия към амброзия и реакцията на организма зависят от количеството на поленовите частици, които е имало във въздуха. Установено е, че по-силни алергии могат да се наблюдават в първата половина на деня, между 10 и 15 часа, тъй като тогава количеството полени във въздуха е по-концентрирано. Въздухът и вятърът също влияят доста – ветровито, сухо време в горещи летни дни почти сигурно ще доведе до силно изявени оплаквания. Дъждът и ниските температури могат да помогнат за намаляване на концентрацията на прашец от амброзия във въздуха. Както се казва “няма нищо по-хубаво от лошото време”, нали?
Диагностика на алергията към амброзия
Диагностиката на алергията към амброзия се извършва много бързо и без особени проблеми. Диагнозата се поставя въз основа на две неща – снемане на анамнеза за медицинската Ви история и изследване на алергии
- Кожен тест
При тестване чрез драскотини по кожата процесът е следният – поставя се малко количество алерген върху кожата. След това леко се надрасква мястото на пробата със стерилна игла. Ако имате антитела на имуноглобулин Е (IgE) срещу тествания алерген, мястото на надраскване ще реагира, като се зачерви, подуе и/или сърби. Реакцията продължава около 15-30мин. Обикновено колкото по-бурна е реакцията, толкова по-вероятно е да сте алергични към този конкретен алерген.
- Кръвен тест
Домашните тестове за алергии, закупени без рецепта, могат да бъдат ненадеждни, което увеличава възможността да дадат фалшив резултат – положителен резултат, когато няма алергия и отрицателен резултат, когато има. Кръвните тестове са полезни не само заради своята надеждност, но и когато имате някакво кожно заболяване или рани, което прави прилагането на кожните тестове на практика невъзможно. Лаборантът ще Ви вземе кръвна проба и ще я изпрати за изследване. В лабораторията ще добавят алергена към Вашата кръвна проба. След това измерват количеството антитела, които са се произвели. Този тест е т.нар. специфичен IgE кръвен тест.
- Alex тест
Алергията към амброзия може най-лесно да се установи с помощта на най-иновативния и всеобхватен кръвен тест за алергии досега – алекс тест, който може да изследва цели 295 алергена наведнъж. Тестът е подходящ за използване дори при бебета и деца от 6 месечна възраст нагоре. Извършва автоматичен анализ и интерпретация на резултатите с помощта на мощния си софтуер след само 3.5ч., което го прави и най-бързият метод досега.
Ето няколко съвета за намаляване на експозицията на полени от плевели:
- Започнете да вземате мерки за вашата алергия преди началото на поленовия сезон. Това значително подобрява резултатите.
- Избягвайте максимално дейности на открито, когато броят на полените е пиков. Припомняме, че ветровито, слънчево и сухо време е най-лошата възможна комбинация. Тогава вероятността за контакт с алергените е най-голяма.
- Дръжте прозорците затворени, когато е възможно. Най-активни са полените в първата половина на деня.
- Използвайте пречиствател за въздух и други уреди с хипоалергични филтри.
- Добавете слънчеви очила, шапка и шал/маска в областта на устата (ако няма да затрудни нормалното ви дишане), когато излизате навън, за да минимизирате полепването и вдишването на полени.
- Не пропускайте да завършите деня си с душ, за да не прехвърлите в леглото си частички, останали по тялото ви от деня.
- Прочиствайте редовно носа чрез система за назална промивка или т.нар. назална иригация. Нашите експерти препоръчват да се доверите на единствената система за промиване на носа с ксилитол, която възстановява функцията и поддържа здравето на вашата носна лигавица – Синусалт. Колко пъти на ден зависи от това какъв проблем или комбинация от проблеми имате – при ринусинузит например се препоръчва използването й веднъж дневно. А по време на сезона на поленовите алергии и особено в пиковите интервали, е добре да използвате системата три пъти на ден (сутрин, следобед, вечер), както и преди употребата на лекарства, ако се прилагат в носа, за да се улесни усвояването на активната им съставка.
- Поддържайте редовна хигиена на спалното си бельо – сменяйте чаршафите и калъфката си на максимум 7 дни.
- Ако имате домашни любимци, бъдете предпазливи с многото гушкане и близост, особено ако са играли повече време навън.
- Сменете и изперете дрехите си, с които сте били на открито, възможно най-скоро след прибиране вкъщи.
- Избягвайте да сушите дрехите си на външен простор – инвестирайте в сушилня или използвайте преносим простор за вътре.
- Следете актуалната информация за нивото на полени и съобразявайте ангажиментите си на открито, когато това е възможно.